2-værelses Lejlighed på 54 m² i Risskov, Aarhus
Arresøvej 36, 2. tv., 8240 Risskov, Aarhus
Moderne 2-værelses lejlighed med stor sydvendt altan i Risskov
Velkommen til Valnøddehuset i Engbyen – et moderne boligbyggeri fra 2018 med en attraktiv beliggenhed i Risskov. Her bor du i et populært område tæt på grønne omgivelser, indkøb, offentlig transport og Aarhus.
Denne 2-værelses lejlighed byder på en god og funktionel planløsning med et lyst, åbent køkkenalrum i forbindelse med stuen. Herfra er der adgang til en stor sydvendt altan, som giver gode muligheder for at nyde udelivet.
I denne 2-værelses lejlighed får du:
- Lyst og åbent køkkenalrum i forbindelse med stuen
- Moderne køkken med hårde hvidevarer
- Badeværelse med kombineret vaske- og tørremaskine
- Stor sydvendt altan
- Depotrum i lejligheden
- Elevator i ejendommen
- Gode parkeringsmuligheder
En attraktiv 2-værelses lejebolig i Risskov med stor sydvendt altan, moderne faciliteter og en god beliggenhed i Engbyen.
Lejevilkår:
Husdyrhold er ikke tilladt og det er ikke muligt at opnå tilladelse til husdyrhold.
Det er ej heller muligt at leje en bolig, såfremt du er registreret i RKI.
OBS: Billederne i denne annoncering kan være af et tilsvarende lejemål og kan være virtuelt stylet ved hjælp af AI
Området
Velkommen til Valnøddehuset
Valnøddehuset er beliggende i det nye område omkring Risskov. Området kaldes Risskov Engbyen. Her har man indkøb lige om hjørnet, og i gåafstand til offentlig transport, herunder letbanen, Aarhus Universitet og ikke mindst centrum af Aarhus.
I kort afstand herfra findes mange indkøbsmuligheder, specialbutikker, café, bager, skole, daginstitution og fitness. Hele området er trukket tilbage fra de store veje, hvorfor området også er meget børnevenligt. Her er ligeledes fælles gårdhave og legeplads til de mindste.
En lille cykeltur herfra ligger det naturskønne område omkring Engsøen, skov og en badetur ved stranden kan ligeledes klares i cykelafstand.
Arresøvej er 36-40 er bygget i 2018 og tegnet af Arkitema Architects, og der er prioriteret funktionalitet og lysindfald samt indretning i gode og tidsløse materialer. Byggeriet består af 33 flotte lejligheder, der varierer mellem 2, 3 og 4-værelses lejligheder, og alt afhængig af beliggenheden i byggeriet har alle lejligheder altan eller terrasse. Penthouselejlighederne er forsynet med privat tagterrasse.
Lejlighederne fremstår med gode, tidsløse materialer, og er nemme at indrette. Dejligt lysindfald og, hvis det større fællesskab skal nydes, kan man benytte den fælles gårdhave bag ejendommen. Til de mindreårige er der fælles legeplads.