1-værelses Lejlighed på 41,8 m² i København V
Herman Triers Plads 3, 1. 1., 1631 København V
Bemærk: For at komme i betragtning til boligen bedes du/I henvende dig/jer i feltet 'få en fremvisning' og skrive en beskrivelse af dig/jer i kommentarfeltet. Du/I bedes kun sende EN henvendelse pr. lejemål. Vi vil herefter invitere et tilfældigt og begrænset udvalg af boligsøgende til åbent hus. Det er ikke muligt at forhåndsreservere boligen inden åbent hus eller bestille en fremvisning telefonisk.
Området
Bemærk: For at komme i betragtning til boligen bedes du henvende dig i feltet 'få en fremvisning' og skrive en kort beskrivelse af dig/jer i kommentarfeltet. Vi vil herefter invitere et tilfældigt udvalg af boligsøgende til åbent hus. Du kan ikke bestille en fremvisning telefonisk.
Velkommen til Hermanhus centralt placeret i København ved Søerne!
Hermanhus er en charmerende ejendom fra 1930, som består af 102 lejeboliger fordelt på seks etager med indgang fra Herman Triers Plads og Kleinsgade. Lejeboligerne spænder fra 41-185 m² fordelt på et til fem værelser, så her er plads til både små og store familier, par, singler og seniorer.
Sammen med anden bebyggelse omkranser ejendommen et stort gårdareal, hvor der er plads til ophold og leg for både store og små. Ejendommen ligger i smørhullet mellem Peblinge Sø og Sankt Jørgens Sø midt i København. Her bor du på Vesterbro med Frederiksberg og Nørrebro som tætte naboer, så du nemt og hurtigt kan komme rundt omkring.
Med en lejebolig i Hermanhus får du:
- 41-185 m²
- 1-5 værelser
- Gode planløsninger
- Lyse rum med store vinduespartier
- Mulighed for altan fra 1. sal
- Caféer og indkøbsmuligheder tæt på
- Få minutters gang til Forum st. og Søerne
Lejevilkår:
- Der er ikke mulighed for at leje boligen, hvis du er registreret i RKI.
- Der betales 3 måneders leje i depositum, 1. måneds leje samt 1 måneds forudbetalt leje.
- Det er ikke muligt at leje boligen, hvis den skal bruges som delebolig/bofællesskab.
- Husdyr er ikke tilladt i ejendommen - der kan ikke ansøges om dispensation.
*Bemærk at billederne ikke nødvendigvis er taget af/fra den pågældende lejlighed, og at udsigt m.v. derfor kan variere.