Brug Google til at oversætte siden. Heimstaden er ikke ansvarlig for oversættelsen.

Beboer

Hjælpecenter

Hvordan må værelserne lejes ud?

Jeg bor i en 3-værelses lejlighed, og vil gerne leje de 2 værelser ud og selv bo i den ene ende af stuen. Må jeg godt det?

Tine Dahl , Tine Dahl Oprettet: 12. january 2022, kl. 23:52
  • Hej Tine,

    Tak for din henvendelse.

    Jf. lejeloven §69 må du kun udleje halvdelen af beboelsesrummene ud.

    Ved en 3 værelses lejemål, kan du derfor kun udleje 1 værelse/beboelsesrum.

    Hvis du fremlejer et værelse, skal du sende fremlejekontrakten ind til Heimstaden jf. §69 stk. 3.

    God dag
    HeimstadenCagla - KundeservicekonsulentBesvaret: 18. January 2022, kl. 08:26
  • Hvis jeg lejer en 3 værelset lejebolig og står alene på kontrakten, må jeg gerne leje det ene værelse ud? Selvom jeg ikke ejer lejligheden
    HeimstadenEmilieBesvaret: 6. February 2022, kl. 11:14
  • Hej Emilie,

    Tak for din henvendelse, 

    Ved en 3 værelses lejemål, kan du udleje 1 værelse/beboelsesrum.

    Hvis du fremlejer et værelse, skal du sende fremlejekontrakten ind til Heimstaden jf. §69 stk. 3.

    Såfremt du har yderligere spørgsmål, specifikt til dit lejemål/lejekontrakt, er du velkommen til at kontakte os via kontakt formularen på vores hjemmeside https://www.heimstaden.dk/beboer/

    Rigtig god dag
    HeimstadenCagla - KundeservicekonsulentBesvaret: 9. February 2022, kl. 09:59

Tilføj kommentar eller skriv et nyt indlæg

Vær venligst opmærksom på at det er et offentligt forum, så venligst angiv ingen personlige oplysninger eller anden information

Dit navn og indlæg kan ses af alle. Din e-mail vises aldrig offentligt.