Brug Google til at oversætte siden. Heimstaden er ikke ansvarlig for oversættelsen.

Beboer

Heimstadens kundeforum

Hvordan skal jeg forholde mig til ekstra cpr registrering hvis jeg en gæst som skal bo hos mig ?

Hej,

jeg har en gæst som jeg skal have på besøg i 2 måneder, er det muligt at registrere hende i min bolig i den periode?
ekstra cpr registrering

Katarzyna GrycelOprettet: 28. October 2019, kl. 10:46
  • Hej Katarzyna,

    Man må godt have en gæst/sambo i en periode, så længe man ikke overstiger det antal personer, som man må være pr. værelse, i lejemålet. Din gæst kan derfor godt have CPR register hos dig i denne periode.

    Jeg håber det var svar på dit spørgsmål.
    Natasja - KundeservicekonsulentBesvaret: 30. October 2019, kl. 11:07
  • I forhold til den regel I har vedrørende antal personer boende i lejemålet maksimalt må være svarende til det antal værelser i lejemålet - hvad sker der så egentlig, hvis man får fx bor 2 voksne i en 2-værelseslejemål og så får et barn?
    AbiBesvaret: 8. November 2019, kl. 10:49
  • Hej Abi,

    Det er myndige personer, der er tale om, i ovenstående henvendelse, og der skal man overholde, at beboerantallet ikke overstiger antal beboelsesrum.
    Man må derfor gerne bo et par i en to værelses lejlighed og så få barn/børn!
    Natasja - KundeservicekonsulentBesvaret: 8. November 2019, kl. 10:57
  • Hej
    Jeg har en to værelses lejlighed. Jeg vil derfor hører om det er tilladt at 3 personer bor på adressen. Er det ikke 2 personer pr værelse ?

    Vh. Lars
    LarsBesvaret: 8. September 2020, kl. 20:28
  • Hej Lars

    Tak for dit spørgsmål.
    Det kommer helt an på hvordan din lejekontrakt ser ud. Hvis der står i din lejekontrakt, at der ikke må bo flere i lejemålet end der er beboelsesrum, så er det sådan det er. Ellers må der bo 2 pr. rum.
    Christina - KundeservicekonsulentBesvaret: 11. September 2020, kl. 12:48
  • Hej

    Jeg får et besøg af en ven som har fået et internship(3-6 måneder) tæt på der hvor jeg bor. Kan jeg ha ham boende i 6 måneder uden at registrer CPR. Og hvor lang tid kan der gå før det skal registreres.

    mvh Ib
    Ib Besvaret: 16. September 2020, kl. 21:11
  • Hej Ib

    Tak for dit spørgsmål.
    Vi blander os ikke i om cpr-nummer er registreret på adressen, så længe juridisk lejer har sit cpr-nummer registreret på adressen. Vi vil dog gerne se en fremlejekontrakt jf. lejelovens § 69, og det er en forudsætning at der ikke bor flere personer i lejemålet end der er beboelsesrum.
    Christina - KundeservicekonsulentBesvaret: 18. September 2020, kl. 10:40

Tilføj kommentar eller skriv et nyt indlæg

Vær venligst opmærksom på at det er et offentligt forum, så venligst angiv ingen personlige oplysninger eller anden information

Dit navn og indlæg kan ses af alle. Din e-mail vises aldrig offentligt.