Brug Google til at oversætte siden. Heimstaden er ikke ansvarlig for oversættelsen.

Beboer

Heimstadens kundeforum

Kan man bytte lejligheder?

Kære Heimstaden,

Er det muligt at bytte lejemål med en af jeres lejere, når jeg selv har en lejebolig?

SofieOprettet: 25. July 2019, kl. 11:17
  • Kære Sofie,

    Hvis du vil bytte en lejebolig skal du opfylde lejelovens krav i § 73 herfor. Herunder skal du have beboet din lejlighed i 3 år, og det samme skal den du bytter med. Der må desuden heller ikke bo flere i lejemålet end der er beboelsesrum.

    Når du bytter lejebolig betyder det i virkeligheden at du får anvisningsretten til lejligheden i stedet for, at vi som udlejer finder en ny lejer. Det betyder at der i virkeligheden sker en helt almindelig fraflytning med de vilkår (fx opsigelsesfrist) som fremgår i lejekontrakten. Herefter indgår du i en ny lejekontrakt med os, og man kan altså ikke aftale at overtage hinandens lejekontrakter og lejemål i den stand som det er. Det betyder også at når lejer fraflytter vores lejemål, vil lejemålet blive moderniseret, og huslejen vil stige forholdsmæssigt hertil.

    Jeg håber at dette besvarede dine spørgsmål, og ellers er du velkommen til at kontakte os igen!
    Nanna - KundeservicekonsulentBesvaret: 26. July 2019, kl. 11:08

Tilføj kommentar eller skriv et nyt indlæg

Vær venligst opmærksom på at det er et offentligt forum, så venligst angiv ingen personlige oplysninger eller anden information

Dit navn og indlæg kan ses af alle. Din e-mail vises aldrig offentligt.